Cífkův statek ve skanzenu v Třebízi – 4. 4. 2023

Žáci prvního stupně se dne 4. 4. 2023 vydali na předvelikonoční Cífkův statek  ve skanzenu v Třebízi,  kde se to jen hemžilo přípravami na Velikonoce. Hned u vrat nás přivítal pan statkář spolu se svým čeledínem. Zdejší děvečka nás seznámila s velikonočními zvyky, pozvala nás do kuchyně, a mohli jsme i ochutnat tradiční velikonoční pečivo. Od jednoho z mládenců jsme se dozvěděli informace o jednotlivých barvách pentliček, naučil nás, jak se vlastnoručně plete pomlázka. Masopust nás provedl celým obdobím předjaří a ve špýcharu jsme si vyrobili dekorační ovečku z pravé ovčí vlny. Na závěr se družebná bába  snažila mezi dětmi domluvit budoucí svatbu. Krásný a zajímavý program nás vtáhl do děje tehdejší doby, že se nám ani nechtělo domů. Společně všichni doufáme, že se tato tradice a její krásné zvyky budou předávat a uchovávat i dalším generacím.

Mgr. Markéta Zikmundová

Související obrázky:

Posted in Nezařazené.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *